wstecz

ALCHEMIA II

Kontynuację pierwszego etapu kompleksu ALCHEMIA stanowią kolejne dwie wieże Ferrum i Titanium. Oprócz strefy biurowej w części parterowej zlokalizowano funkcje towarzyszące – restaurację, kawiarnię, centrum medyczne. Najwyższą jakość przestrzeni doceniono, nagradzając budynek tytułem najlepszego Nowego Biurowca Roku 2015 w Polsce podczas prestiżowego konkursu Eurobuild Awards. O „zieloności” budynku świadczy uzyskany certyfikat LEED na poziomie PLATINUM.
Projektowanie budynku w standardzie shell&core, gdy w trakcie projektu nie są znani przyszli najemcy, wymusza pewne rozwiązania techniczne. W rezultacie instalacje wentylacji i klimatyzacji w Alchemii II nie są jakoś specjalnie wyrafinowane. Chociaż podkreślić trzeba, że dla każdej osoby przewidziano aż po 50 m3/h świeżego powietrza, co jest wartością zdecydowanie ponadstandardową.
Niemniej kilka elementów instalacji ma istotny wpływ na wysoki stopień oszczędności energii. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że dla strefy gastronomicznej projektanci uznali, że wysokoenergetyczne powietrze z okapów kuchennych nie będzie wyrzucane bezpośrednio do atmosfery, jak to ma miejsce w tradycyjnych instalacjach, ale najpierw przejdzie przez specjalny system oczyszczania w okapach kuchennych, a następnie przez glikolowe bloki odzysku ciepła. Oczywiście obecnie nie jest to nic nadzwyczajnego, ale projekt powstał w roku 2013 i takie rozwiązanie bynajmniej nie było wtedy powszechnie stosowane.
Ciekawie rozwiązano też centralny węzeł przygotowania wody lodowej. Obie wieże budynku mają niezależne obiegi wody lodowej. Jednak główne rurociągi sprowadzono do centralnej maszynowi wody lodowej. Tutaj zamontowano aż pięć agregatów chłodniczych. Dwa agregaty główne o zróżnicowanej mocy chłodniczej pracujące w tak zwanej kaskadzie zapewniając podstawowe pokrycie bilansu chłodniczego budynku. Zaprojektowano jednak też 3 mniejsze agregaty, stanowiące rezerwowe źródło chłodu, na wypadek awarii jednego z agregatów głównych. Daje to pełną redundancję mocy chłodniczej, zapewniając wysokie bezpieczeństwo dla bardzo wymagających najemców Alchemii. Oczywiście nie zapomniano o fakcie, który nie jest tak oczywisty dla każdego, że współczesne doskonale izolowane budynki biurowe w praktyce wymagają chłodzenia niemal przez cały rok. W okresie zimowym chłód pozyskiwany jest w bardzo tani sposób bezpośrednio z atmosfery, jedynie poprzez pracę wentylatorów w dachowych chłodnicach cieczy.
Centrale klimatyzacyjne również są niestandardowe jak na rozwiązania stosowane w typowych biurowcach. Zaprojektowano bowiem centrale wyposażone w wewnętrzny rewersyjny obieg chłodniczy. W okresie letnim w centrali działa system sprężarkowy zapewniając chłodzenie powietrza świeżego, oddając ciepło skraplania do strumienia powietrza wywiewanego do atmosfery, pracując przy tym z wysokim współczynnikiem efektywności chłodniczej EER w granicach 3.5-4.0. Z kolei w okresie zimowym dzięki zastosowaniu zaworu 4-drogowego obieg czynnika chłodniczego ulega odwróceniu i centrala staje się pompą ciepła, dostarczając ogrzane powietrze. Ponieważ dolnym źródłem jest powietrze wywiewane o stosunkowo wysokiej temperaturze rzędu +20°C, współczynnik efektywności energetycznej COP osiąga wartości na poziomie 6.0.
Wszystkie te zabiegi wraz z pozostałymi rozwiązaniami pozwoliły uzyskać bardzo wysoki poziom Platinium w certyfikacji LEED.

Kontakt

KLIMaster
Bystrzyński Mróz i Wspólnicy Sp. j.

ul. Świętokrzyska 62
80-180 Gdańsk
NIP 583-21-20-243

tel. (58) 304-71-78
tel. (58) 304-71-79
e-mail: klimaster@klimaster.pl

Pełny
kontakt